مقدمه

کارفلو – توجه ویژه به مدیریت منابع انسانی یکی از مهمترین شاخصه‌های رشد و شکوفایی در سازمان‌های جهانی و بین المللی همچون دلتا ایر لاینز محسوب می‌شود، منابع انسانی یا بهتر بگوییم “سرمایه های انسانی” می‌توانند با تمام انگیزه، توان، انرژی، نیروی فکر، تجربه و دانش خود  تعالی سازمانی را به همراه بیاورند. یکی از مهمترین چالش‌های مدیریت سازمان‌ها و شرکت‌ها در ایران بهره وری پائین نیروی انسانی است. از آنجایی که متاسفانه در اکثر سازمان‌ها و شرکت‌های ایرانی فقط با  تغییر نام تابلوی “مدیر اداری” به  “مدیر منابع انسانی” (!)  و با همان نگرش‌ها  و توجهات کم و اندک به نیروی انسانی از کارکنان بی‌انگیزه خود می‌خواهند کارهای شگرفی انجام دهند که نتیجه آن کاملا معلوم است.

 

بویینگ شرکت دلتا ایر لاینز ( Delta Air Lines ) - منابع انسانی

بیمارستان کودکان سنت جود: نهمین شرکت برتر منابع انسانی

التیمت سافتور: دهمین شرکت برتر منابع انسانی

سپ: یازدهمین شرکت برتر منابع انسانی

مک کینسی : دوازدهمین شرکت برتر منابع انسانی

کلر ویلیامز: سیزدهمین شرکت برتر منابع انسانی

 

مزه یک پرواز با اولین شرکت هواپیمایی :

دلتا ایر لاینز ( Delta Air Lines ) !

 

میراث چشمگیر دلتا ایر لاینز، یک سلطه طولانی مدت در سفرهای هوایی است و ردپای آن را در سال ۱۹۲۴، زمانی که “هاف دالاند داسترز” به عنوان اولین سازمان گرد و غبار هوایی در جهان پیدا شده بود، می‌توان یافت. در ۱۹۲۸ این شرکت خریداری شد و به “دلتا ایر سروایس” برای خدمت کردن به منطقه می‌سی‌سی‌پی دلتا، تغییر نام داد. در ۱۷ ژوئن ۱۹۲۹، دلتا ایر سروایس خدمات هوایی‌اش را در اولین پروازهای مسافربری با کشیدن چندین مسیر به دالاس از جمله: مسیر تکزاس به جکسون، مسیر می‌سی‌سی‌پی، مسیر شروپورت و مونرو و مسیر لویسیانا افتتاح کرد. در ۱۹۴۱ شرکت دفاتر مرکزی خود را از مونرو به آتلانتا در ایالت جورجیا انتقال داد.


امروزه، دلتا ایر لاینز خدماتش را به مقصدهایی در ابعاد گسترده‌تر جهانی ارائه می‌دهد که هر شخص می‌تواند با پروازهای آن به صدها مقصدش در سراسر دنیا سفر کند. از سال ۲۰۰۵ دلتا ایر لاینز گستره بین المللی خود را افزایش داده است و پس از آن به ارائه خدمات به سایر بخش‌های آمریکا پرداخته است. این شرکت در خطوط هوایی و حمل و نقل آتلانتیک پیشگام است. دلتا ایر لاینز به مقصدهای آمریکای لاتین و کارائیب نیز صدها پرواز هفتگی آماده خدمت رسانی دارد و تنها یک ماموریت مهم را به دوش می‌کشد: ” در دلتا ایر لاینز ؛ تنو‌ع فرهنگ‌ها، زمینه‌ها و ایده‌ها ارزشیابی می‌شود و شرکت در جوامعی که خدمات ارائه می‌کند، به عنوان یک همراه قدرتمند حاضر می‌باشد.”

 

هرگاه کسی به دلتا ایر لاینز بپیوندد؛ او نه تنها قسمتی حیاتی از موفقیت شرکت است، بلکه این فرصت را هم دارد تا در حوزه کاری خود به پیشرفت چشمگیری دست یابد.

 

تاریخچه:

۱۹۲۹: وولمن، بنیانگذار اصلی دلتا ایر لاینز و اولین مدیر اجرایی آن بود و در سال ۱۹۲۹ این شرکت شروع به ارائه خدمات خود کرد.

۱۹۴۵: در دهه‌های ۳۰ تا ۴۰ میلادی، خدمات رسانی شرکت به مشتری‌هایش در سراسر کشور گسترش یافت و در سال ۱۹۴۵، وولمن رییس و مدیر کل دلتا ایر لاینز شد.

۱۹۶۵: وولمن تبدیل به مدیر عامل شرکت شد.

۱۹۶۶: وولمن یک سال پس از کسب سمت مدیرعامل در شرکتی که خود تاسیس کرده بود، درگذشت. کارلوس اچ دولسن مدیر عامل بعدی شرکت شد.

۱۹۷۰: دلتا ایر لاینز تبدیل به یک ناوگان مسافربری هوایی تمام جت شد. بووینگ ۷۴۷ شروع به کار کرد.

۱۹۷۱: بی تی بیب رییس و مدیرعامل شرکت شد. خدمات باربری دلتا ایر لاینز شروع به کار کرد.

۱۹۷۸: دلتا ایر لاینز اولین کیت وسایل سرگرمی خود را در پروازهای جدید آتلانتیک (از آتلانتا به لندن) ارائه کرد.

۱۹۷۹: دلتا ایر لاینز پنجاهمین سال تاسیسش را جشن گرفت و تبدیل به اولین شرکت هواپیمایی شد که موفق به جا به جایی یک میلیون مسافر در طول یک ماه در یک شهر شده است.

۱۹۸۸: اپراتورهای دلتا ایر لاینز در آسیا تاسیس شد.

۱۹۹۵: دلتا ایر لاینز تبدیل به اولین شرکت هواپیمایی شد که شراکت خود را با کارخانه‌های تولیدات وسایل سرگرمی را توسعه داده است.

۲۰۰۲: دلتا ایر لاینز اسپانسر بازی های المپیک زمستانی ۲۰۰۲ در شهر سالت لیک شد.

۲۰۰۷: ریچارد اندرسون تبدیل به مدیر عامل این شرکت شد.

۲۰۱۶: اد باستین، رییس طولانی مدت دلتا ایر لاینز و مدیرعامل آن می‌باشد. ریچارد اندرسون با موفقیت‌های فراوان بازنشسته شد و تبدیل به رییس هیئت مدیره گشت.

 

 

اپلیکیشن دلتا ایر لاینز ( Delta Air Lines ) و لباس فرم منابع انسانی آن

 

مسئولیت سازمانی:

در دلتا ایر لاینز پایبندی به مسئولیت‌های زیر ضرورت دارد:

 • شناسایی اهداف مالی شرکت شامل رشد و سودآوری از طریق شیوه‌های کسب و کار در طول زمان
 • به حداقل رساندن اثرات زیست محیطی عملیات دلتا ایر لاینز و ارتقای سلامت
 • ایجاد رفاه برای جوامع مورد حمایت
 • بهره وری درست از منابع انسانی در دسترس و خدمت رسانی به تمام جوامع مرتبط

 

این موارد فقط شعار نیست، تجربه ثابت کرده است که دلتا ایر لاینز بیشتر از حد معمول به تعهدات قانونی خود پایبند است.

 

سهام داران دلتا ایر لاینز که سرمایه گذاران، مشتریان، همکاران اسکای تیم، کارمندان، ارگان‌های غیر دولتی (NGOs)، دولت‌ها و جوامع دیگر را شامل می‌شوند، همیشه از این شرکت انتظار دارند که نتایج مالی مثبتی را تضمین کند. از جمله این انتظارات می‌توان سرمایه گذاری در جوامع سلامت، حفظ منابع انسانی و نیروی کار قوی و محافظت کردن از محیط‌های طبیعی را نام برد. در واقع، این انتظارات دلالت بر پایبندی به مسئولیت اجتماعی این شرکت دارد.

 

فرهنگ سازمانی در دلتا ایر لاینز :

 1. کارمندان باید تمرکزشان به طور کامل بر مشتری‌ها باشد
 2. شرکت براساس خانواده‌ای متعهد و برپایه شعار “دلتا متفاوت است” پایه ریزی شده است
 3. همواره و در همه مراحل مشتری باید احساس عالی داشته باشد
 4. صداقت مساوی موفقیت است

 

 

سرویس جهانی:

دلتا ایر لاینز هر ساله به ۱۸۰ میلیون مشتری سرویس ارائه می‌دهد. در سال ۲۰۱۸، دلتا ایر لاینز در بین ۵۰ شرکت تحسین شده فورچن به عنوان بهترین شرکت انتخاب شد؛ علاوه بر آن در هشت سال اخیر برای هفتمین بار به عنوان پرطرفدارترین شرکت هواپیمایی انتخاب شده است. دلتا ایر لاینز طبق نطرسنجی سالانه خبرنامه‌های خطوط هوایی، برای هفت سال متوالی دارای رنک اول در سفرهای تجاری هوایی می‌باشد که این آمار بی‌سابقه است.

دلتا ایر لاینز دارای یک شبکه صنعتی برجسته جهانی می‌باشد. این شرکت و مشاغل مرتبط با آن، خدماتشان را به ۳۲۴ مقصد در ۵۷ کشور و در ۶ قاره به شما ارائه می‌دهند. دلتا ایر لاینز دارای بخش منابع انسانی بسیار قدرتمندی می‌باشد و بیش از ۸۰ هزار نفر کارمند در سراسر دنیا دارد. همچنین یک ناوگان اصلی با بیش از ۸۰۰ هواپیما را اداره می‌کند.

 

 

موتور هواپیماهای دلتا ایر لاینز ( Delta Air Lines ) - منابع انسانی دلتا ایر لاینز

 

جذب و استخدام به سبک دلتا ایر لاینز !

 

مراحل استخدام:

از میان منابع انسانی متقاضی، ۷۴% از افرادی که در مصاحبه شغلی دلتا ایر لاینز شرکت کرده‌­اند، از نحوه و مراحل این مصاحبه راضی بوده ­اند. ۸۳% متقاضیان به صورت آنلاین پذیرفته می‌شوند. ۹% پس از رجوع حضوری پذیرفته می­‌شوند. ۳% به عنوان کارآموز استخدام می­‌شوند و ۳% هم به مصاحبه حضوری راه پیدا می­‌کنند. تنها ۱% به عنوان کارمند در این شرکت استخدام می‌شوند.

سطح سوالات آزمون استخدام این شرکت با نمره ۶۰ از ۱۰۰ تقریبا از نظر سختی متوسط است.

 

سوالات:

اگر شما رهبر یک تیم باشید، زمان را چگونه مدیریت می‌کنید؟

چه احساسی در مورد کار کردن در بخش خدمات مشتری دارید؟

به من چیزی بگویید که در رزومه‌­تان نباشد.

رهبر خوب برای یک گروه چه کسی است؟

چرا در صنعت هواپیمایی کار می­‌کنید؟

چرا شرکت دلتا ایر لاینز را انتخاب کرده‌اید؟

اخبار هواپیمایی را دنبال می‌­کنید؟

 

حقوق:

حقوق یک دستیار پرواز معمولا ۲۷ دلار در ساعت می‌باشد و در بازه ۱۰-۶۲ دلار در ساعت متغیر است.

حقوق یک متصل کننده رمپ معمولا ۱۲ دلار در ساعت می‌باشد و در بازه ۸-۲۵ دلار در ساعت متغیر است.

حقوق یک مدیر معمولا ۹۷ هزار دلار در سال می‌باشد و در بازه ۴۶-۱۳۰ دلار در ساعت متغیر است.

مزایای کارمندی در دلتا ایر لاینز :

 

تخفیف کارمندی:

پروازهای این شرکت برای کارمندانش در هر زمان و به هر مقصدی رایگان است.

تعطیلات با حقوق:

در این خصوص انعطاف پذیری زیادی در دلتا ایر لاینز وجود دارد. در این شرکت فرصت‌های استراحت زیادی برای کارمندان منظور می‌شود.

برنامه ۴۰۱کا:

دلتا ایر لاینز مقدار سهام کارمندانش را افزایش داد. سال‌های قبل میزان ۳% از دستمزد سالانه آن‌ها به عنوان سهمشان منظور می‌شد که شرکت این مقدار را به ۶% رساند.

 

 

منابع انسانی شرکت دلتا ایر لاینز ( Delta Air Lines )

 

نظرات کارمندان:

 1. محیط کار بزرگ، حقوق خوب، شرکت با ثبات، مزایای عالی! من بیش از سه سال است که در دلتا ایر لاینز به طور تمام وقت کار می کنم. هرچند بسیار سخت است که در چنین شرکت بزرگی دوام آورد اما مزایای پرواز، شما را مطمئن خواهد کرد. در کنار آن کار در بخش آی تی، به صورت پروژه‌ای است؛ بنابراین تیم بسیار با ثبات و دارای الگوهای کار پیشبینی شده است. اینجا یک محیط مثبت است با مدیریت خوب!
 2. محل کار خوب! من بیش از سه سال است که به صورت تمام وقت در دلتا ایر لاینز کار می‌کنم. همکاران، فرصت‌های پیشرفت، مزایا، سفر، شرایط حقوقی و مدیریت عالی هستند. وقتی هوا بد شود و مشتری‌ها عصبانی شوند، اینجا می‌تواند ترسناک باشد.
 3. عاشق کارم هستم! من انسان‌های بزرگ زیادی را اینجا ملاقات کردم و با آن‌ها در در یک محیط شاد و دوستانه کار کرده‌ام.
 4. بزرگترین شرکت بر روی زمین، به همراه محیط کاری بزرگ، فرصت های شغلی و مزایای پروازی! من بیش از یک سال است که در دلتا ایر لاینز به صورت پاره وقت کار می‌کنم. اینجا فرصت‌های فراوانی برای پیشرفت در شرکت داری و حقوقی که با آن به راحتی می‌توانی همراه خانواده‌ات در رفاه زندگی کنی به دست می‌آوری! برای ۵ دقیقه به نکات منفی شرکت فکر کردم و صادقانه می‌گویم که چیزی پیدا نکردم.
 5. شرکت عالی، فرهنگ عالی، مزایای عالی. مدیر منابع انسانی این شرکت هستم و بیش از ۸ سال است که در دلتا ایر لاینز کار می‌کنم. حجم کار سنگین است و حفظ تعادل میان زندگی و کار بسیار دشوار!

داکیوساین: چهاردهمین شرکت برتر منابع انسانی

سیلزفورس: پانزدهمین شرکت برتر منابع انسانی

پاور هوم ریمدلینگ: شانزدهمین شرکت برتر منابع انسانی

اکادمی مورتیج: هجدهمین شرکت برتر منابع انسانی

اچ ای بی: نوزدهمین شرکت برتر منابع انسانی

لینکدین: بیستمین شرکت برتر منابع انسانی

 


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =