مقدمه

کارفلو – توجه ویژه به مدیریت منابع انسانی یکی از مهمترین شاخصه‌های رشد و شکوفایی در سازمان‌های جهانی و بین المللی همچون اچ ای بی محسوب می‌شود. منابع انسانی یا بهتر بگوییم “سرمایه‌های انسانی” می توانند با تمام انگیزه، توان، انرژی، نیروی فکر، تجربه و دانش خود  تعالی سازمانی را به همراه بیاورند. یکی از مهمترین چالش‌های مدیریت سازمان‌ها و شرکت‌ها در ایران بهره‌وری پائین نیروی انسانی است. از آنجایی که متاسفانه در اکثر سازمان‌ها و شرکت‌های ایرانی فقط با تغییر نام تابلوی “مدیر اداری” به  “مدیر منابع انسانی” ! و با همان نگرش‌ها  و توجهات کم و اندک به نیروی انسانی از کارکنان بی‌انگیزه خود می‌خواهند کارهای شگرفی انجام دهند که نتیجه آن کاملا معلوم است.

راه حل نیز تغییر نگرش و توجه به نیروی انسانی کارآمد و پویا است.


یکی از مهمترین معیارها برای رتبه بنـدی جهت انتخاب شرکت‌های برتر در جهان بر اساس چندین حوزه انجام می‌شود که در اینجا به بررسی فرهنگ محیط کار، منابع انسانی و نقش آن در موفقیت شرکت اچ ای بی می‌پردازیم.

 

وورد واید تکنولوژی: هشتمین شرکت برتر منابع انسانی

بیمارستان کودکان سنت جود: نهمین شرکت برتر منابع انسانی

التیمت سافتور: دهمین شرکت برتر منابع انسانی

سپ: یازدهمین شرکت برتر منابع انسانی

مک کینسی : دوازدهمین شرکت برتر منابع انسانی

کلر ویلیامز: سیزدهمین شرکت برتر منابع انسانی

 

این غول خیرخواه کیست؟

 

HEB (اچ ای بی ) : نوزدهمین شرکت برتر منابع انسانی - نمای خارجی شرکت

 

اچ ای بی ( HEB ) یک سوپرمارکت زنجیره‌ای خصوصی در آمریکا است که در سن آنتونیو، ایالت تگزاس قرار دارد و بیش از ۳۵۰ فروشگاه در سراسر ایالت ایالات متحده دارد. این شرکت همچنین دارای بازار مرکزی، خرده فروشی ارگانیک با کیفیت بالا را اداره می‌کند.

از سال ۲۰۱۳، اچ ای بی درآمد کلی خود را به بیش از ۲۰ میلیارد دلار افزایش داده است.

همچنین رتبه شماره ۱۵ در لیست “فوربس ۲۰۱۴” که بزرگترین شرکت‌های خصوصی آمریکا را معرفی می‌کند، به دست آورد. اچ ای بی در سال ۲۰۱۰ نیز عنوان خرده فروش سال را توسط نهاد “خواروبار پیشرو” کسب کرد. اخبار “سوپرمارکت” رتبه شماره ۱۳ در لیست “۷۵ خوار و بار فروشی برتر آمریکای شمالی” در سال ۲۰۰۸ را به این شرکت اعطا کرد. براساس درآمدهای گزارش شده در سال ۲۰۱۴ در آمریکا، شرکت اچ ای بی از لحاظ درآمد بیستمین خرده فروش بزرگ در ایالات متحده است. این شرکت در اقدامی خیرخواهنه سالانه پنج درصد سود پیش از مالیات خود را به خیریه‌ها اهدا می‌کند.

 

HEB یک کمپانی خانوادگی

 

این شرکت در ۲۶ نوامبر ۱۹۰۵ توسط “فلورانس بوت” تأسیس شد. وی این فروشگاه را در طبقه پایین خانه‌اش در کرلویل، ایالت تگزاس بازگشایی کرد. پس از آن، هوارد ادوارد بوت، جوانترین پسر فلورانس در سال ۱۹۱۹، پس از بازگشت از جنگ جهانی اول، تلاش کرد تا فروشگاه کوچک مادر را رونق دهد.

او چهار بار تلاش کرد تا مغازه را به تگزاس مرکزی منتقل کند، اما هر بار شکست خورد.

در نهایت، پس از بارها تلاش، در سال ۱۹۲۷، هوارد موفق شد دومین فروشگاه خود را در دل ریو، تگزاس، بازگشایی کند. سپس سه فروشگاه مواد غذایی دیگر در دره پایین ریو گراند را راه اندازی کرد. اولین نام فروشگاه به نام پسر خانواده یعنی  “هوارد ا. بوت” بود.

 

اولین فروشگاه اچ ای بی - برترین شرکت های منابع انسانی

 

چارلز، پسر جوان هوارد ا. بوت، در سال ۱۹۷۱ مدیرعامل اچ ای بی شد. از سال ۲۰۱۶ تاکنون نیز، چارلز بوت رئیس و مدیر عامل شرکت است و کسب و کار خود را از فروش سالیانه ۲۵۰ میلیون دلار در سال ۱۹۷۱ به ۱۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۶ افزایش داده است. در سال ۲۰۱۰، کریگ بوین به عنوان مدیرعامل منصوب شد. با این حال، تا سال ۲۰۱۸، مارتین اتو، مدیرعامل سابق و معاون فروش، تبدیل به مدیریت کل شد. در سال ۲۰۱۱، این شرکت در فهرست فوربس جزو بزرگترین شرکت‌های خصوصی قرار گرفت.

اما این شرکت مشکلاتی هم داشت. برای نمونه در سال ۲۰۱۸، چندین مرکز در تگزاس از اچ ای بی به دلیل بوی بد و طعم و مزه نامناسب ۴۰ محصول نان شکایت کردند.

 

فرهنگ سازمانی و منابع انسانی در HEB

 

شرکت اچ بی ای یک شعار اساسی و معروف دارد:

چون مردم مهم هستند.

 

در واقع این شعار می‌گوید که همه بخش‌های شرکت عضوی از کسب و کارهای مردم هستند و خرید کردن یک اتفاق است.

مطابق با اهمیتی که مدیران شرکت به خواست مردم و مشتریان خود می‌دهند، شرکت ارزش‌های بسیاری را در میان اعضای خود تعریف کرده است:

 

سرویس
در اچ ای بی، آن‌ها معتقد هستند فروش مواد غذایی بیش از یک ماموریت است. به همین دلیل است که تعهد آن‌ها همیشه بالاتر و فراتر از آن است. در HEB، منابع انسانی شرکت مانند مشتری فکر می‌کنند، نه در مورد مشتری.

قلب
در HEB افراد مهم هستند. در HEB مردم در قلب هر تصمیمی که گرفته می‌شود و هر کاری که انجام می‌شود قرار دارند. هیچ فروشگاهی به مردم به این اندازه اهمیت نمی‌دهد.

راندن

کارکنان HEB معتقد هستند که رقابت آن‌ها را به جلو می‌راند، اما همکاری است که آنان را تعریف می‌کند. یک روح مشترک، کارکنان را به همکاری و ساختن یک شرکت که نه تنها نیازهای مشتری را برآورده می‌کند،بلکه از آن‌ها هم فراتر می‌رود، سوق می‌دهد.

نوآوری

آن‌ها به طور مداوم در جستجوی راه‌هایی برای خدمت به همکاران، مشتریان و جوامع‌شان هستند و زندگی آن‌ها را ساده‌تر می‌کنند. در HEB ، آن‌ها به طرز بی‌رحمانه‌ای از خودشان ناراضی هستند تا بهبود مداوم داشته باشند.

تعهد

در HEB، کارکنان معتقد هستند که شما برای اینکه درست کار کنید، نیازی به مخاطب ندارید؛ برای اینکه آن‌ها بر این باور هستند که شما برای اینکه کارهای خوبی انجام بدهید به اجازه‌ی کسی نیاز ندارید.

اقدامات جالب و بشر دوستانه در HEB

این شرکت هر ساله یک جایزه ۷۰۰ هزار دلاری را به بهترین معلمان اهدا می‌کند.

HEB نه تنها دوست دار منابع انسانی است بلکه از شرکت‌های حامی و دوست دار محیط زیست نیز می‌باشد. ساختمان‌های دوست دار محیط زیست، خودروهای حمل و نقل بدون آلاینده ، حمایت مالی از نهاد‌های زیست محیطی و… از اقدامات این شرکت در این راستا است.

HEB همیشه از رویداد‌های خیریه حمایت کرده است است و پای ثابت اسپانسرینگ آن‌ها بوده است.

در بحران‌ها و بلای طبیعی همیشه HEB با تمام توان خود برای کمک به حادثه دیده‌گان حاضر بوده است.

این شرکت به خانواده‌های نظامیان که در جنگ به سر می‌برند تخفیف‌ها و کمک‌های بسیاری اعطا می‌کند.

 

منابع انسانی و فرهنگ سازمانی شرکت اچ ای بی

 

این شرکت هر ساله با راه اندازی کمپین‌های مختلف کمک بسیاری به خیریه‌ها و بانک‌های غذا می‌کند. در سال ۲۰۱۶ این شرکت ۲۴ میلیون وعده غذایی به بانک‌های غذا در تگزاس و مکزیک کمک کرده است. همچنین مشتریان این شرکت امسال در جشن‌های مختلف ۲٫۶ میلیون وعده غذایی به بانک‌های غذا کمک کرده‌اند.

فرآیند استخدام در HEB

در HEB پس از اینکه شما برای شغل درخواست بدهید، تیم منابع انسانی با شما تماس گرفته و شما را برای مصاحبه حضوری دعوت می‌کند.

فرآیند استخدام در HEB معمولا حدود ۲ هفته طول می‌کشد. در بیشتر موارد برای وارد شدن به HEB  شما باید دو مرحله مصاحبه حضوری داشته باشید. مرحله اول یک مصاحبه حضوری گروهی حدودا ۱۰ نفره است که مدیر منابع انسانی شرایط کاری و توضیحاتی برای معرفی شرکت را برای کارجویان توضیح می‌دهد و سوالاتی کلی را می‌پرسد.

درصورتی که مشکلی وجود نداشته باشد با  شما مصاحبه دقیق‌تری انجام خواهد شد و پس از آن مشغول به کار می‌شوید.

سوالات مصاحبه:

سطح سوالات استخدامی در سطح متوسطی قرار دارد. ما در اینجا چند نمونه از سوالات HEB را برای شما ذکر خواهیم کرد:

شب کاری گاهی اوقات بسیار طاقت فرسا است. در صورتی که شب کار باشید برای حفظ تعادل بین کار و زندگی چه کار خواهید کرد؟

چرا HEB ؟

چرا شغل قبلی خود را ترک کردید؟

در ۵ سال آینده برای خود چه چشم اندازی دارید؟

چرا HEB  باید شما را استخدام کند؟

همانطور که ملاحظه کردید سوالات HEB سوالات رایجی است که در اغلب شرکت‌ها برای استخدام پرسیده می‌شوند و سوال خاصی در بین سوالات آن دیده نمی‌شود.

حقوق و مزایا در HEB:

در HEB به طور متوسط حقوق دریافتی در حدود ۱۰ دلار ساعت است، البته برای مشاغل در سطح مدیریت متوسط حقوق ۷۰ هزار دلار در سال است.

از مزایای کار با HEB می‌توان به تخفیف خرید از فروشگاه برای کارکنان، حقوق و مزایای دوران بازنشستگی، بیمه تکمیلی و … اشاره کرد.

 

مصاحبه جذب و استخدام در منابع انسانی - فرهنگ سازمانی

و در پایان نظرات کارمندان و مدیران HEB (اچ ای بی)…

کارن-مدیر مالی:

یکی از دلایلی که من کارم را دوست دارم این است که تاثیر کارم را میبینم -بیشتر اوقات زنده و در لحظه-. افق دید بلند مدت خرده فروشی، به خصوص خرده فروشی آنلاین ، نیازمند این است که شما ۴ یا ۵ مرحله جلوتر از سایرین فکر کنید که همین موضوع کارم را برای من جذاب کرده است.

 

مارتین-مدیر ارشد تکنولوژی:

بر روی توسعه و آموزش رهبران، سرمایه گذاری بسیاری انجام داده است. من هم عضوی از یک تیم رهبری عالی هستم و بهترین تجربه کاری‌ام تا به حال را اینجا در حال سپری کردن هستم.

 

بابی-مدیر ارشد عملیات:

HEB فهمیده است وجود گوناگونی و تفاوت در تیم سبب می‌شود ما در برابر مشکلات راهکارهای نوآورانه‌تری ارائه دهیم. من عاشق کار کردن در تیمی هستم که ارزش‌ها و چشم اندازهای بسیاری دارد.

 

داکیوساین : چهاردهمین شرکت برتر منابع انسانی

سیلزفورس: پانزدهمین شرکت برتر منابع انسانی

پاور هوم ریمدلینگ: شانزدهمین شرکت برتر منابع انسانی

دلتا ایر لاینز: هفدهمین شرکت برتر منابع انسانی

اکادمی مورتیج: هجدهمین شرکت برتر منابع انسانی

لینکدین: بیستمین شرکت برتر منابع انسانی

 

 


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 14 =