مقدمه

کارفلو – استخدام یک کارمند جدید مانند هر رابطه انسانی دیگری به یک استراتژی صحیح و همچنین خوش اقبالی وابسته است؛ اما برای شرکت‌های کوچک عامل سومی نیز مطرح می‌شود که آن محدودیت زمان و بودجه است.

سازمان‌های کوچک معمولا مانند شرکت‌های بزرگ از تیم‌های متخصص منابع انسانی بهره نمی‌برند و استراتژی‌های استخدام آن‌ها معمولا نامشخص می‌باشد. در این نوع سازمان‌ها شما نمی‌توانید با وعده دادن مزایا و پاداش‌های بزرگ افراد را ترغیب کنید، ولی با این وجود شما هم ازهمان مخزن رزومه‌ای استفاده می‌کنید که شرکت‌های بزرگ استفاده می‌کنند.


حال سوال این است که چگونه بتوانیم در جلب توجه و استخدام بهترین متقاضیان کار با شرکت‌های بزرگ رقابت کنیم.

استخدام مهارت‌های برتر

 در حالی که بعضی از شرکت‌ها یک صفحه کاریابی روی وب سایت خود قرار داده و منتظر متقاضیان اخذ کار می‌شوند؛ راه‌های مختلفی وجود دارد که بدون هیچ هزینه‌ای، افرادی با مهارت های مناسب را جذب شرکت خود کنید.

 در اینجا چند ایده ذکر شده است:

 • وبلاگ نویسی کنید.

  کارجویان مشتاق هستند که وب سایت شما را برای آشنا شدن با نحوه‌ی انجام امور در سازمان شما مورد مطالعه قرار دهند. سعی کنید که ویژگی‌های مثبت سازمان خود را به آن‌ها نشان دهید. (همچنین وبلاگ نویسی از طریق واژگان کلیدی فرصتی مناسب برای دیده شدن شما توسط کارجو‌ها در منطقه‌ شما را فراهم می‌کند.)

 • در شبکه‌های اجتماعی صریح و روشن باشید.

  هر چقدر بیشتر بتوانید نشان دهید که چه چیزی به صورت روزانه در سازمان شما رخ می‌دهد، کاندید‌های مناسب بیشتری برای اخذ شغل جذب شما می شوند.سعی کنید به یک نام بزرگ در شبکه‌های اجتماعی تبدیل شوید، با افزایش دنبال کنندگان شما در شبکه‌های اجتماعی متقاضیان کار بیشتری جذب سازمان شما می‌شوند.

 • از امضای ایمیل خود استفاده کنید.

  از کارکنان خود بخواهید تا ” ما در حال استخدام نیروی جدید هستیم” را در بخش امضای ایمیل خود قرار دهند.

 

 

استخدام نیروی جدید - منابع انسانی

 

توضیحات مربوط به شغل و شرایط استخدام

شرح و توضیح مناسب شغل بیشتر از آنچه که فکرش را می‌کنید، می‌تواند در کیفیت کاندید هایی که شما برای شغل مورد نظر خود جذب می‌کنید تاثیرگذار باشد.اگر شرح شغل شما بیش از حد مبهم باشد، ممکن است شما یک کاندید اشتباه را به خود جذب کنید؛ همچنین اگر شرح شغل شما بیش از حد مشخص و با جزئیات زیاد باشد، متقاضیان شغل ممکن است دچار این سوتفاهم شوند که این شغل اجازه‌ی در اختیار گرفتن مسئولیت‌های جدید را از آن‌ها سلب می‌کند و مانع یادگیری و رشد آن‌ها می‌شود.

چیزی که واقعا احتیاج دارید را بشناسید. 

یک دستیار اجرایی در یک شرکت کوچک احتمالا توانایی تشریح  وظایف تمامی افراد، از کسانی که امور ساده را انجام می‌دهند تا مشاور استراتژیک و مدیر اجرایی شرکت را دارد.برای خود کاملا مشخص کنید که هر نقش چگونه به سازمان شما می‌تواند نفع برساند. در شرح شغل به طور واضح هرنقش و مسئولیت‌هایش را شرح دهید.

مزیتی که این شغل برای آنها دارد را به طور واضح بیان کنید.

از آنجایی که شما قادر به فراهم کردن بسته‌های تشویقی و دیگر ابزاری که شرکت‌های بزرگ در اختیار دارند نیستید، منافع و مزیت‌هایی که فقط در کسب و کارهای کوچک وجود دارد مانند انجام کار‌های چند وجهی، برنامه ی منعطف، سهیم شدن در موفقیت یک شرکت در حال رشد، پیشرفت سریع تر و همچنین فرهنگ منحصر به فردی که در این کسب و کار‌ها وجود دارند را برایشان به وضوح بیان کنید.

مانند یک بازاریاب بنویسید.

به جای تمرکز کردن روی اینکه شما چه‌ چیز‌‌هایی از کاندید مورد نظرمی‌خواهید روی اینکه شما چه سود‌هایی به او می‌رسانید تمرکز کنید. ازآنجایی که شما برای جذب افراد با مهارت با شرکت‌های بزرگ رقابت می‌کنید، این اطمینان خاطر را به آنها بدهید که همان‌قدر که چیز‌هایی که از کاندید می خواهید مهم است، منفعت‌هایی که شرکت شما به او می‌تواند برساند هم برای شما اهمیت دارد.

پیدا کردن پلتفرم مناسب

به محض اینکه نیاز‌های خود را شناختید و یک شرح شغل مناسب تهیه کردید، زمان آن فرا رسیده برای فرصت شغلی‌ای که ساخته‌اید تبلیغ کنید.علاوه بر راهکارهای پیشنهاد شده ی قبلی در بخش مهارت ،سایت‌های کاریابی گزینه‌ی مناسبی برای شما هستند.اما این پایان کار نیست و شما با سیلی از رزومه های متقاضیان رو به رو می‌شوید. بیشتر کسب وکار‌های کوچک دچار این اشتباه میشوند که خود شروع به وارسی رزومه ها می‌کنند که با توجه به کمبود بخش منابع انسانی در کسب و کار‌های کوچک،  مدیریت ،ارزیابی و  وارسی آن‌ها ممکن است روز‌های زیادی وقت و انرژی شما و کارکنانتان را بگیرد و در نهایت نیز منتج به انتخاب غلطی شود. راهکار مناسب پیش روی شما استفاده از ATS است که امروزه در بسیاری از کسب و کار‌ها در دنیا مورد استفاده قرار میگیرد.کارفلو یکی از ارائه دهندگان پیشرو ATS در ایران است.

 

تحلیل کسب و کار - استخدام - منابع انسانی

 

نکته های تکمیلی

در این بخش چند تاکتیک بیشتر برای تضمین استخدام بدون نقص حتی زمانی که بودجه ی کافی در اختیار ندارید آورده شده است:

 • ارجاعات بهترین هستند.

  یک سیستم ارجاع ساده کارکنان ایجاد کنید، یا به طور واضح از کارکنان خود و یا شرکت‌ و اشخاصی که با آن‌ها قرارداد دارید بخواهید افرادی که مناسب شغلی که در نظر دارید هستند را معرفی کنند.

 • پل ها را خراب نکنید.

  به هر‌یک از کاندیدا‌ها با فاصله کم بعد از اینکه درخواست اخذ شغلشان را ارائه کردند و بعد از اینکه تصمیم نهاییشان را گرفتند پاسخ دهید. با کاندیدهایی که رد کرده اید درتماس بمانید شاید آنها دقیقا همان کسانی باشند که شش ماه بعد به آنها نیاز دارید‌، این مسئله بیانگر لزوم استفاده از یک پایگاه داده خوب برای دسترسی به رزومه‌های رد شده‌ سابق است. کارفلو علاوه بر ویژگی‌های متنوع دیگر این امکان را نیز برای شما فراهم می‌کند.

 • جذب افراد با پتانسیل مناسب را در اولویت ذهنیتان قرار دهید. 

  شما و همکارانتان احتمالا در رویدادهای زیادی حضور پیدا می‌کنید. از این ایونت‌ها حداکثر استفاده را بکنید و مسئله نیاز شما به استخدام افراد با مهارت را به یکی از اولیت های ذهنی افراد شرکت کننده در ایونت تبدیل کنید؛ تا درصورت شناختن افراد بامهارت که پتانسیل استخدام را دارند، بتوانید برای جذب آنها اقدام کنید.


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =